Golf už dávno nie je len golf. Väčšina z nás prepadla klasickej podobe tohto športu. Aj napriek tomu, že sa priebežne menia jeho pravidlá, podstata ostáva dlhé roky rovnaká. Sú ale viaceré dôvody, prečo vznikajú podobné športové aktivity, ktoré často prebiehajú aj na tradičných golfových ihriskách.

Jedným z dôvodov je väčšia dostupnosť týchto športov. Aj keď je klasický golf dostupný každému záujemcovi, veľakrát je vnímaný ako drahá a časovo náročná aktivita. Väčšina príbuzných športov je finančne aj tak menej náročná.

Urban golf, zdroj: Wikipedia

Je potrebné spomenúť aj technickú náročnosť zvládnutia kvalitnej a plnohodnotnej golfovej hry. To, aby si nový golfista mohol plnohodnotne zahrať veľké ihrisko, potrebuje na to veľa času, veľa odpálených loptičiek na drivingu a neustále drilovanie techniky. Prirodzených talentov, ktorí golf zvládnu v krátkom čase, nie je veľa. Niektoré podobné športy tieto zručnosti nevyžadujú.

Footgolf

Footgolf je šport, ktorý kombinuje prvky dvoch populárnych športov futbalu a golfu. Hrá sa podobným spôsobom ako golf (na golfových ihriskách), ale s futbalovou loptou, ktorú musia hráči dostať najmenším počtom kopov do veľkých jamiek. Footgolf je v porovnaní s golfom dostupnejší, nevyžaduje totiž drahšie športové vybavenie.

Tento dynamicky sa rozvíjajúci šport na Slovensko priniesli v roku 2013 Tomáš Dittinger, prvý prezident Slovenskej FootGolfovej asociácie (SFGA), Tomáš Kikuš a Tomáš Obert. Prvé ihrisko na Slovensku vzniklo v Malackách. Dňa 21. februára 2014 bolo založené občianske združenie Slovenská FootGolfová asociácia.

Footgolf

Discgolf

Discgolf (tiež frisbee golf) je jedným z najrozšírenejších športov s lietajúcim tanierom (disk zvaný frisbee), ktorý je pravidlami podobný klasickému golfu. Cieľom hry je trafiť lietajúci tanier do cieľov (do jamiek) s čo najmenším počtom hodov. Tento šport vznikol v 70. rokoch v USA a získava si stále viac priaznivcov po celom svete.

Discgolf

Urban golf

Urban golf je hra, odvodená od pôvodnej golfovej hry, v ktorej jednotliví hráči alebo tímy triafajú loptičku do jamky alebo na určený cieľ pomocou rôznych palíc. Urban golf je každá forma golfu, ktorá sa hrá bez tradičného golfového ihriska. Urban golf sa v súčasnosti stáva populárnym na celom svete v mnohých rôznych formách. Jeho pôvod je nejednoznačný, ale predpokladá sa, že sa začal hrať v Škótsku v roku 1741 pri The White Hart Inn pri Edinburghu Duncanom Thomasom.

Urban golf
- Reklama -