MUDr. Viera Karlubíková
Klinická imunologička a alergologička pre deti a dospelých MUDr. Viera Karlubíková

Množstvo rodičov svoje deti, najmä ak majú problémy s alergiami, niekedy priveľami chráni a pritom nepozná všetky možnosti, ako dieťa podporiť v športových aktivitách. Pobyt vonku môže byť samozrejme tiež viac ako prospešný. O tejto téme a aj o golfe sme sa rozprávali s klinickou imunologičkou a alergologičkou pre deti s dospelých MUDr. Vierou Karlubíkovou.

Je vhodné pre dieťa, ktoré je alergik, športovanie v sezóne kvitnutia vonku?

Akýkoľvek pohyb vonku, trávenie času v exteriéri, je pre dieťa tak prirodzené, že vždy sa snažím spraviť všetko čo sa dá, aby tam v tomto smere nebolo žiadne obmedzenie. Mala by to byť neodmysliteľná súčasť života detí, ale aj dospelých. Čiže aj v peľovej sezóne, celé obdobie od jari do konca leta, čo je vlastne najkrajšia časť v roku, sa nikdy nesnažím u alergika ísť cestou, aby obmedzil pobyt vonku a pohybové aktivity. Skôr liečbu prispôsobím tomu, aby aktivity vonku zvládal viac menej bez ťažkostí.

Má pre deti s poruchou imunity a alergiou športovanie ešte nejaký špeciálny prínos?

Tak napríklad z hľadiska imunológa, športy v prírode majú benefit aj vzhľadom na pohyb na slnku. V súčasnosti je drvivá väčšina ľudí s výrazne zníženou hladinou vitamínu D. Je to aj kvôli nášmu životnému štýlu, že sme po celý deň takmer stále niekde schovaní a málo sa pohybujeme vonku. Vitamín D má nielen významný podiel na stavbe kostí, ale objavila sa jeho významná úloha pri správnej funkcii imunitného systému a je to jeden faktor, ktorý znižuje riziko rozvoja autoimunitných ochorení.

Pri alergii je šport benefit aj vzhľadom na správny rozvoj kostrového svalstva, držanie tela, dýchanie a tým aj zvyšovanie kapacity pľúc, čo je pri pľúcnych ochoreniach značná výhoda. Pri hre vonku sa organizmus otužuje a šport odbúrava prirodzeným spôsobom stres a napätie, či už zo školského alebo pracovného prostredia. 

Okrem toho, šport je aktivita, kde sa uvoľňujú endorfíny, tvoria priateľstvá, učí to deti tímovému správaniu. Z hľadiska psychohygieny je dobré natrénovať tiež prehry, kedy sa učia aj podržať priateľa, spoluhráča a jasné, že radosť z výhry môže zlepšiť akýkoľvek zdravotný handicap. (úsmev)

Je nejaký šport, ktorý je pri alergii najvhodnejší?

Asi taký, ktorý robí radosť a dieťa sa tam teší. Moje dieťa hrá golf a našli sme v tom veľa spoločného. Je to v prírode, má tam veľa rovesníkov. A vzhľadom na to, že som začala hrať popri ňom, vieme tým stráviť pekný víkendový dník, keď si ideme spolu zahrať. A to nehovorím o tom, že sa môžeme aj navzájom predbiehať, keďže momentálne sme na rovnakej úrovni. (smiech)

Ale každopádne, hlavne nech sa dieťa v danej aktivite nájde a teší ho to. Už samotná škola, ktorú majú deti ako povinnosť, zaberie dosť času. Dlhé hodiny sa tam nasedia. Ostatné činnosti, krúžky, by nikdy nemali byť z nanútenia rodiča. Po škole by sa mali hlavne hrať, užívať si detstvo a behať vonku.  

Michal Novotný
člen prezídia klubu
Golf Trnava

- Reklama -