Naši juniorskí majstri kategórie U18 Ema Dobiášová a Matej Babic reprezentovali Slovensko na prestížnom turnaji The Duke of York Young Champions Trophy v Royal Portrush. Turnaj organizuje od roku 2001 syn kráľovnej Alžbety, vojvoda z Yorku – princ Andrew. Tento rok na ňom štartovalo 65 hráčov z 37 krajín sveta.

V celej osemnásťročnej histórii turnaja kladú organizátori dôraz na hru zmiešaných flightov chlapcov a dievčat, čo do roku 2001 nikto neorganizoval. The Duke of York Young Champions Trophy je priekopníkom tohto formátu. Vojvodovi z Yorku navrhol tento systém hry hlavný rozhodca turnaja Tony Hill, ktorý je rozhodcovskou legendou R&A.

⛳️Dnešné tretie finálové kolo na turnaji The Duke of York Young Champions Trophy si so včerajším vymenili počasie….

Uverejnil používateľ Slovenská golfová asociácia – SKGA Štvrtok 12. septembra 2019

Prvé kolo v utorok 10.septembra sprevádzalo povestné írske počasie. Ranné flighty síce mali miernejšiu výhodu bez dažďa, no neunikli mu počas záverečných jamiek. Zato flighty z druhej polovice a konca štartovej listiny si užili dážď takmer počas celého kola. Ešte väčším súperom ako dážď bol silný vietor. Ten bol aj podľa miestnych naozaj neobvyklý. Vraj takto silno nefúkal ani počas The Open pred dvoma mesiacmi. „Nielen Matej s Emou, ale drvivá väčšina hráčov zbierala na typickom linksovom ihrisku v Royal Portrush veľmi cenné skúsenosti. Organizátor a hostiteľ turnaja vojvoda z Yorku, princ Andrew pri slávnostnej večeri osobne poďakoval za účasť a nasadenie hráčov v týchto linksových podmienkach a potvrdil „podozrenie“ hráčov, že pin pozície sú identické z tohtoročného The Open – a to urobilo z ihriska skutočnú výzvu,“ povedal po prvom dni generálny sekretár SKGA Kamil Balga, ktorý našich juniorov na turnaji sprevádzal.

Počasie bolo nakoniec najväčším súperom. Počas druhého dňa nepríjemne fúkalo a na záver turnaja výdatne pršalo, takže vo štvrtok 12.septembra kompletne všetky flighty štartovali v daždi. Ranné mrholenie rýchlo vystriedal silný dážď. „Naši golfisti Ema Dobiášová a Matej Babic srdnato bojovali a každú ranu hrali s veľkým odhodlaním. Ema zahrala v treťom kole 85 rán, Matej 79. Turnaj vojvodu z Yorku bol pre nich cenným zdrojom skúseností golfovej hry na linksovom ihrisku a zároveň výborným miestom, kde mohli spoznať rovesníkov z celého sveta,“ doplnil generálny sekretár SKGA Kamil Balga.

Kamil Balga, Ema Dobiášová a Matej Babic

Matejovi Babicovi sa najviac darilo v záverečný deň (88, 85, 79) a Ema Dobiášová sa postupne zlepšovala (90, 84, 85).

Z víťazstva sa napokon v severoírskom The Royal Portrush GC tešil Angličan Conor Gough (73, 75, 74) a medzi dievčatami Kórejčanka Ina Yoon (77, 82, 72).

Princ Andrew sa hráčom poďakoval za výkony aj nasadenie v nie príliš priaznivom počasí a pred odchodom si so všetkými urobil spoločnú fotografiu. Špeciálne poďakovanie venoval už spomínanému Tonymu Hillovi. Vyjadril mu veľké uznanie za celé tie roky, ktoré turnaju v úlohe hlavného rozhodcu venoval. Tony Hill sa totiž práve v Royal Portrush so svojou kariérou rozlúčil a odišiel na zaslúžený dôchodok.

Konečné výsledky nájdete na tomto odkaze: https://dukeofyork.intelligentgolf.co.uk/competition.php?compid=3189

Pre viac informácií webová stránka turnaja: https://doy-champions.com/#live

- Reklama -